SVI SVETI – SVETKOVINA SRETNIH LJUDI

Rečica, 01.11.2021.
“Vidjeh: evo velikog mnoštva, što ga nitko ne mogaše izbrojiti, iz svakoga naroda gdje stoji pred prijestoljem.”
Svetu misu u župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja predslovio je župnik vlč Lovro Zaplatić koji je u svojoj propovijedi naglasio da slaveći svetkovinu Svih svetih zapravo slavimo svetkovinu sretnih ljudi koji su okrunjeni lovorovim lišćem pobjednika u maratonu života. Svi mi težimo, naglasio je župnik, sreći, biti “blaženim” ali ona nam toliko puta izmakne, tolike su prepreke na tom putu. U čemu je tajna svetosti – sreće? Nije ni u umnosti, ni znanju, ni savršenosti. Tajna je “biti realan”, biti svjestan da si ograničen. U otvorenosti Bogu ” u kojem je sve moguće” pa da i grešnik postane svetac. Danas je dan sretnih ljudi koju su postigli u zajedništvu s Bogom vođeni njegovim Duhom.
Poslije svete mise u procesiji smo krenuli na groblje da bismo ga blagoslovili. U svom uvodu u blagoslov župnik je naglasio da groblja nisu odlagališta mrtvih tjelesa, ona su za nas vjernike sveta mjesta jer tu počivaju tjelesa posvećena i “hram Duha Svetoga” čekajući “uskrsnuće mrtvih” kao što molimo u Ispovijesti vjere.
Svetu misu u 11,00 sati predslovio je župnik i u kapeli sv. Florijana u Zamršju, a poslije svete mise bio je blagoslov groblja u Zamršju.