Veliki petak i Velika subota u župi

Obrede Muke Gospodnje održali smo zbog loših vremenskih uvjeta u dijelu župne crkve koji je koliko toliko siguran pridržavajući se svih epidemioloških mjera. Obrede je predvodio župnik vlč Lovro Zaplatić.
Nekada, u druga vremena Veliki je petak bio dan kada se u župnoj crkvi okupilo mnoštvo župljana, na ovaj Veliki petak ograničeni prostorom i epidemiološkim mjerama okupilo se što u crkvi, što ispred crkve pedesetak vjernika.

U svojoj homiliji župnik je naglasio da  stojimo pred tajnom križa. Isusovog i našega. Otajstvo križa nadvisuje naše ljudsko razumijevanje i poimanje. To možemo tek duhom naslutiti, u ljubavi nazrijeti. A to vrijedi za Isusov križ i sve naše križeve. Koji puta doživimo da strašni križevi i strašne životne nedaće dolaze jedni za drugima. Isusovim učenicima srušio se svijet, i nama se danas ruši naš našim rukama i umom stvoreni svijet.

Danas se duboko klanjamo otajstvu Kristova križa. I evo, sada, za koji trenutak, iznijet ćemo znamenje svetoga križa i svi ćemo mu se pokloniti s dubokim poštovanjem i ljubavlju. I molit ćemo od Boga da nam u srce utisne zahvalnost Kristu za muku križa koju je za nas podnio i molit ćemo ga za mudrost, ustrajnost, pouzdanje i ljubav kojima će svatko od nas svoj križ nositi i iznijeti do Božje volje.

Na Veliku subotu cijeli dan župljani su mogli pohoditi Božji grob. Zbog epidemioloških i sigurnosnih mjera prvi puta nakon mnogo godina na Božjem grobu nije bilo straže.

Obrede i misu uskrsnuća predvodio je župnik Lovro Zaplatić koji je u svojoj homiliji naglasio da se na Veliki petak srušio ljudski svijet, ali ove noći pred nama na svjetlo izlazi Božji svijet. Valja i nama poput apostola proći kroz kušnje, gubitke, patnje da bismo shvatili da nam valja imati povrenja u Oca.

Stoga je Uskrs svetkovina nade i Božje ljubavi.