Prijenos sv. mise na HTV

U nedjelju 19. srpnja s početkom u 10,00 sati HRT na prvom programu prenosio je misno slavlje iz naše župe. Uz sve epidemiološke mjere uspjeli smo organizirati misno slavlje. Svetu misu predslavio je župnik vlč Lovro Zaplatić koji je u svojoj homiliji posebno naglasio kao poruku Božje riječi; strpljivost kao izraz ljubavi i budnosti.

Osluškujući Božju riječ upućenu danas nama odmah su mi nekako umu i srcu zapele riječi iz prvog čitanja – Knjige mudrosti: „ Ti silni gospodaru, sudiš blago i upravljaš nama s velikom pažnjom…“ Bog je silan i jak – a u isto vrijeme ta sila i jakost Božja nije u tome da uništava…sila i jakost Božja očituje u blagosti, strpljivosti i pažljivosti koju Bog pokazuje i kako se odnosi prema čovjeku.

Ta Božja strpljivost i pažnja očituje se i u Isusovoj prispodobi o žitu i kukolju. Premda je niknulo i ono što ne treba gospodar zaustavlja sluge koje žele iščupati kukolj.

U Isusovoj prispodobi ima još nešto što nam je možda promaklo: neprijatelj je posijao kukolj dok su radnici koji rade i brinu o njivi spavali. A kada se probude čudom se čude i brzo bi pravili reda na njivi.

Bog je na njivi zvanoj svijet posijao dobro sjeme, radnici – ljudi koje je Bog odabrao, kršćani – koji bi trebali bdjeti nad sjemenom – biti čuvari – pozaspali. Radnici imaju određenu odgovornost za ono što im je povjereno- naglasio je župnik u svojoj homiliji.
Pod svetom misom čitali su gospođa Sanja Fumić Kranjčec i Matija Zlatarić, svojim pjevanjem misno slavlje uzveličao je mješoviti župni zbor, a orgulje je svirao Francek Vrane.
Poseban doprinos dao je i KUD Rečica čiji je jedan dio članova na misi sudjelovao u narodnim nošnjama. Isto tako i ministranti su bili u narodnim nošnjama. (pit)