“Završit ćeš u jarku, ne kao pop, već kao pas”.

15. siječnja 1945. u 43 godini života svećenik i župnik u Rečici vlč gosp. Martin Gecina svezan žicom odveden je iz župnog stana u Rečici od strane komunista i partizana. Vodili su ga tako vezana kroz župu i susjedne župe želeći ga što više poniziti i zastrašiti župljane i mještane. Bez suđenja i osude smaknut je negdje u šumi oko Sjeničaka. Za datum smaknuća i za grob nikada mu se nije doznalo kao da su željeli ostvariti svoju poruku: “Završit ćeš u jarku, ne kao pop, već kao pas”.
Danas smo u župnoj crkvi obilježili svetom misom ovaj događaj. U svojoj homiliji župnik je kratko podsjetio što je župnik Gecina sve dobrog učinio u svojoj župi u koju je došao s 33 godine 1935. godine. U našim molitvama, kako i dolikuje kršćanima jesu i oni koji su sudjelovali u njegovoj smrti, oni koji su ga uhitili, mučili i na koncu mučki ustrijelili u šumi koncem mjeseca svibnja. Spominjemo se toga događaja ne da bi sudili ili osuđivali nego da bi učili da se nikada takovoga ne dogodi.