Župnikova pismo župljanima

Dragi i poštovani župljani,

Bog se sagnuo do ćovjeka, to je tajna i ljepota Božića. Bog je prišao čovjeku s neizmjernom ljubavlju, ali i pokazao da je željan naše ljubavi.

U Betlehemu se rodio Isus Krist na rubu grada u špilji koja je pastirima služila kao sklonište za stoku i njih. Dakle, negdje na rubu. Zapravo čitav život toga djeteta ali i kasnije kao odrasla čovjeka odvija se negdje na rubovima društva. Prvi koji dolaze vidjeti to dijete nisu neka velika izaslanstva, dolaze pastiri, ne baš neka ugledna društvena skupina onoga vremena. Dolaze ljudi (pastiri) otvorena srca, uma, neopterečeni velikim idejama, raspravama.

Isus Krist oličenje je ljubavi, dobrostivosti, čovjekoljublja samoga Boga Oca. Baš stoga Bog je takav, on je spasitelj – ne na temelju naše dobrote nego na temelju svoga vlastitog bića. Po tome nas Bog odgaja u dobrostive i čovjekoljubive ljude.

Prvi uzvanici i poklonici Isus su pastiri. Pastiri su predstavnici onih malih, prezrenih, s ruba društva. Zanimljivo Bog te bira da budu prvi.

Živimo u teškim, neizvjesnim i izazovnim vremenima kao ljudi i vjernici. Rođenje Isusovo kao i svako rođenje znači radost života. U noći Isusova rođenja odzvanja i anđeoska (Božja) poruka prestrašenima, zbunjenima: „ Ne bojte se….“

Kroz sveto vrijeme došašća skupljali smo se u rana jutra u našoj župnoj crkvi započinjajući novi dan slavljem, slušanjem Božje riječi, hraneći se kruhom života, našim zajedništvom, nadahnuti svetim ženama i muževima kroz povijest Crkve. Istina u manjem broju nego inače, ali ne obeshrabreni i bez nade.

„Molim vas – nikad, nikad ne gubite nadu, ne sumnjajte, ne malakšite i ne dajte se nikad obeshrabriti. Ne bojte se.“ (sv. Ivan Pavao II)

Neka ovo božićno vrijeme bude uistinu ispunjeno obnovom i izvornim smislom Božića. Da se Isus opet porodi u našim srcima, našim obiteljima, našim međusobnim odnosima.

Nosimo kuda god koracamo tu nadu, nadu da Bog spasava, da je On iznad svakoga zla. Da je postao pozemljar da bi mi bili nebesnici.

Ovih dana zajedno s vama molit ću u vašim domovima da vas Gospodin obdari nadom, blagoslovom da se svi lakše nosimo s nedaćama.

Vaš župnik Lovro